Yevhen Nikiforov's exhibition "On the monuments of the republic"

20–27 травня 2018

Виставка світлин з архіву, що над ним фотограф працює з 2014 року, присвячена темі актуальних трансформацій публічного простору України, проблематизує “подвійне дно” офіційної політики пам’яті та звертає увагу на відсутність цивілізованих механізмів роботи з минулим.

Фотографічна практика Євгена Нікіфорова полягає у відображенні сутнісного характер місця в його перехідному стані, під впливом часу, економічних, соціальних та природних факторів. Міське середовище на світлинах Євгена постає "полем битви" ідеологічних зіткнень та зоною проявлення невидимих напружень, що існують у суспільстві. Починаючи з 2014 року фотограф працював над створенням візуального архіву радянського культурного спадку у публічному просторі сучасної України. Світлини фіксують актуальний стан донедавна домінуючих, а тепер майже невидимих об’єктів (або їх залишків) доби СРСР по всій країні. В об’єктиві опинився не лише “ленінопад” як найбільш ефектний прояв прийнятого в квітні 2015 р. Декомунізаційного закону, але й доля інших художніх та декоративних елементів, ідеологічне значення яких сьогодні не є таким однозначним. Вибрані кадри в виявляють усе різноманіття та вигадливість “декомунізаційних" підходів з боку влади, активних громад або ініціативних комунальних служб. Численні гранітні вожді, гіпсові піонери, чавунні солдати та кам’яні працівники постають переробленими, вандалізованими, сором’язливо прихованими або задекорованими, а також поєднаними з новими елементами з арсеналу “патріотичної символіки”, а відтак апропрійованими новою політичною кон’юнктурою.

Євген Нікіфоров закінчив Geographic Photography College (Тель-Авів) та Школу фотографії Віктора Марущенко (Київ). Розпочав професійну практику у 2005 році. З 2013 року працює над незалежними документальними фотопроектами. Поточні проекти стосуються трансформації публічних просторів в Україні після подій 2013 року та, зокрема, процесу декомунізації. Автор книги Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics (2017, Видавництво Основи–DOM Publishers). Вибрані виставки: Permanent Revolution (2018, Ludwig Muzeum, Будапешт); Return of the Memory (HOME, Манчестер, Великобританія, 2017); Сьогодні, що так і не настало. Фестиваль молодих українських художників (2017, Мистецький Арсенал, Київ); Art/Work (2017, Мистецький Арсенал, Київ); Де Не Де (2016, Інститут інформації УкрІНТЕІ, Київ). Живе і працює у Києві.

Виставка продовжує цьогорічний фокус Kyiv Art Week – сценарії майбутнього радянського культурного спадку в публічному просторі. Зокрема, 19-20 травня у просторі виставки у Палаці дітей та юнацтва пройде міжнародна дискусійна програма “Де? Кому? Нізащо! Що робити з радянським у сучасному місті”. А 18 травня відбудеться презентація відновленого фрагменту "Стіни пам'яті" на Байковому кладовищі за участі Володимира Мельниченка.