Крістіан Фогароллі: Phantom Models 6. Відео-перформанс на фасаді Національного Музею Медицини України

Крістіан Фогароллі: Деколонізація розуму

Крістіан Фогароллі – художник, що грає на перетині візуального мистецтва та медичних дисциплін. Він використовує архівні дослідження як привід для відкидання усталених форм наукової таксономії. Його роботи охоплюють скульптуру, фотографію та відео, вказуючи на зникаючі моменти, які кидають виклик нормативним висновкам вимірності на користь епістемологічного та методологічного плюралізму. За допомогою своїх інсталяцій він намагається деконструювати бінарну умову, яка відрізняє відхилення від нормальності. Він сприяє об’єктно-орієнтованому підходу, який відкидає привілеї людського існування над існуванням нелюдських ідентичностей. Це пояснює його відданість виробничим матеріалам, таким як камінь, мармур і скло, серед багатьох інших. Фогароллі пропонує нам сузір’я робіт, які стимулюють критичне мислення щодо деколонізації наукових, біополітичних і фармакологічних сфер.  

Дослідження Фогароллі фокусується на розумі, як сукупності когнітивних здібностей, що складаються з свідомості, уяви і пам’яті. Відрізняючись від функціональних процесів мозку, розум відповідальний за нашу власну суб’єктивність, яка призводить до особистих відносин і дій. Слідуючи цим умовам, Фогароллі ставить під питання парадигми класифікації психічних розладів. Такі проекти, як Stone of Madness (2019), Leaven (2015), і Lost Identities (2011), наполегливо розповідають про жорстоку спадщину протохірургії, нормативних атрибутів психічних захворювань і контролю над тілами.

З перших днів розвитку медичної діагностики, суб’єктність пацієнта надто часто опинялася під загрозою, через злочинну безтурботність по відношенню до цілого спектру дегуманізації їхніх тіл. Це випливає з фотодокументації у серії Clair (2014), де митець висуває на перший план поширену у ХХ столітті практику «портретів злочинців» і підвищує зображення голих тіл до художніх моделей. Висвітлення зранених проявів креативності пацієнтів поставлено на карту в дослідницькому проекті, такому як Satelliti (2013-2017). В даному випадку, Фогароллі проводить архівні дослідження, щоб виявити артефакти пацієнтів клінічної лікарні, естетична цінність яких дивовижна. Це серія статуеток, що віддзеркалює первинний порядок, де боги співіснують з людьми і тваринами. Такий сценарій здається недосяжним, якщо врахувати дихотомію Хаосу і Хроносу – що ілюстровано з біологічної точки зору у протиставлені розпаду та підтримки, зачіпаючи історію людства у формі спогадів. Проект Le Monde du Ticqueur (2016) зосереджується на цьому протилежному напруженні знищення та відновлення як тіл, так і спогадів. Художник розширює це відображення на тварин та інші організми, дивуючись, як вони справляються з втратами та фізичними шкодами. Поєднуючи фрагменти древніх мармурів з медичними протезами, пляшечками та анатомічними гіпсовими відливками, Фогароллі, здається, використовує психоаналітичну техніку вільної асоціації. Він працює в теренах свого власного ментального архіву образів, щоб створюючи перекриття наративних шляхів. Так, образ хобота слона переплітається з безносим бюстом, породжуючи спогади про такі захворювання як аносмія (втрата нюху) та фантомна кінцівка. Зокрема, інсталяція Lithos (2016) відзначає, здавалося б, парадоксальне співвідношення між матеріалами, з яких вона виготовлена. Копія білого мармурового передпліччя Давида поєднується з купою карбонату літію. Перший об’єкт відсилає до громадської втрати – яка спіткала Флоренцію у 1527 р., коли республіканці пошкодили скульптуру Мікеланджело через повстання на Пьяцца делла Синьорія; символічний акт проти культурної спадщини, подібний до недавнього терористичного нападу на Близькому Сході.

Другий концептуально пов’язан з медичним застосуванням карбонату літію як ліків від амнезії або біполярного розладу.

У зеніті художнього виробництва Фогароллі проект Phantom Model, шоста ітерація якого була обрана як спеціальний проект у рамках Kyiv Art Week 2019 року. Фантомна модель є відкритим дослідницьким проектом, що проходить через медичні центри, анатомічні інститути та музеї з метою відстеження існування моделі мозку, розробленої в 1885 році анатомом Ч. Ебі та інженером А. Бучі.

Новаторська тривимірна візуалізація мозку, разом з детальним визначенням його нервових волокон і емоційних зон, зробила цей прототип освітнім пристроєм, придбаним більш ніж двадцятьма інститутами по всьому світу.  Безпосередньо взаємодіючи з архівними документами та документацією, Фогароллі намагається зіставити походження, зміну власності і, перш за все, фактичний стан кожної знайденої моделі. Крім медичних і музейних цілей, модель має особливу цінність. Це віха, яка відображає унікальну заплутаність наукової прогресії, що підтримується візуальним мистецтвом.

 

Місце: Національний музей медицини України

Адреса: Київ, вул. Богдана Хмельницького, 37

Вхід: 55 грн