Program Image

Маріанна Холленштайн, “Стан Людини”

Set спільно із Посольством Швейцаріської Конфедерації в Україні представляє перший проект: виставку Маріанни Холленштайн, “Стан Людини”.

“Я вірю в естетику простоти”, – говорить швейцарська мисткиня Маріанна Холленштайн. В живописі, інсталяції, графіці, перфомансі, колажі, сценографії її образотворчості притаманна виразна стриманість, яку все ж не назвати мінімалізмом. Це маніфестація оптимального, збалансованості інтелектуального та чуттєвого, гегелівскої етичної естетичності. Як у хорошому тексті або промові, які не потребують зайвих епітетів, аби донести сенс та його відтінки.

Київська виставка художниці поєднує кілька її робіт та циклів, квінтесенцією котрих стає перфоманс “Поміж рядків”, демонстрований у Франції, Німеччині та інших країнах. В його основі – листи німецько-американської філософині єврейського походження Ганни Арендт до її вчителя та коханця Мартіна Гайдеґера, що прийнявши та легітимувавши у своїх творах нацизм перетворився на ідеологічного ворога. Багато хто в світі втрачав кохання, але важко уявити більше випробування для людини мислячої, ніж коли це також стає втратою інтелектуального попутника, спілкування з котрим дарувало натхнення й осяяння в осягненні світу, природи речей та людини.   

Холленштайн, під читання вголос листів Арендт, заповнює дивними письменами паперові листи та сувої. Власним шрифтом-орнаментом, що скоріше нагадує кардіограму, енцефалограму, показники детектора брехні. Ритм холленштайнового тайнопису розкриває пристрасті, надії, розчарування, що не знаходять адекватного виходу в текстах філософині, але й балансують самий стан послання. Адже світосприйняття Арендт непохитне в гуманістичності, як плато, непідвладне поштовхам землетрусів.

«Що значить бути людиною?» – питання, яким надихається Холленштайн у мистецькій роботі. «Усе, що я роблю, пов’язане з людьми та суспільством, з живою духовною та політичною конституцією мого оточення», – підкреслює мисткиня. Звідси – звернення до трагедії Голокосту, усвідомлення якої є наріжним каменем сучасної культури та цивілізації Європи, колиски гуманістичного світогляду, що породила й найпотворніше його збочення.  

Перетворення, робота з простими речами, знайденими предметами, що розкривають глядачеві несподівані смисли, зачіпають неочікувані емоції завдяки взаємодії з архітектурою, рухом та світлом – територія мистецтва Холленштайн. Палімпсест, гра із забутим, витісненим та проявленим символічно затверджуються в матеріалі: художниця використовує старі газети, як основу для каліграфії та малювання. 

В одному з головних своїх творів «The Human Condition» («Стан людини») Ганна Арендт протиставляє людську активність та продуктивність. Права людини для філософині неодмінно мусять включаюти право на дію та право на думку. Саме вони є людськими, людяними проявами, тоді як виробництво перетворює діяльність на машинерію. Своєю роботою та поглядом на речі Маріанна Холленштайн дестабілізує прагматичну перспективу, в котрій ми зазвичай сприймаємо факти, власною індивідуальною активністю провокує думку та дію глядача. 

Куратор : Костянтин Дорошенко. 

Місце: Set, Independent Art Space

Адреса: Київ, вул. Ярославів Вал, 14А

Час: 19.00 – 21.00

Вхід: За запрошеннями